Twain Mark, Cnoty i inne wady. Aforyzmy | Virtues and other vices. Aphorisms

Home / Twain Mark, Cnoty i inne wady. Aforyzmy | Virtues and other vices. Aphorisms
Twain Mark, Cnoty i inne wady. Aforyzmy | Virtues and other vices. Aphorisms

Twain Mark, Cnoty i inne wady. Aforyzmy | Virtues and other vices. Aphorisms

Przygotowaliśmy książkę pod prowokacyjnym tytułem Cnoty i inne wady, która zawiera najcenniejsze aforyzmy Marka Twaina, napisane według jego własnego przepisu na dobrą maksymę: minimum słów i maksimum sensu. Mając na uwadze tę zasadę przyjrzeliśmy się wnikliwie tłumaczeniom i wiele z nich zostało poprawione.

Jest ich aż 164, do tego każdy aforyzm sąsiaduje z oryginalną angielska wersją. Zostały zebrane w rozdziałach o takich interesujących tytułach, jak m.in. O prawdzie i kłamstwach, O życiu, O przyjaźni.

Na końcu książki umieściliśmy Notes, czyli kilkanaście pustych stron przeznaczonych na notatki czytelników. Może znajdą się tam ich własne myśli, może inne aforyzmy Twaina. Ważne, że w ten sposób każdy z egzemplarzy będzie miał indywidualny charakter.

Książka jest wydrukowana na wiecznotrwałym papierze artystycznym ingres w kolorze avorio, zaś ilustracje na papierze italia w kolorze ambra. Dwie pierwsze ilustracje są wszyte do bloku książki, natomiast dwie następne – longiny wmontowane na skomplikowane zaginki tak, jak czasem są włączone do książek skomplikowane mapy lub rozkładane rysunki i grafiki.

Ilustracje Anny Matysiak mają charakter metaforyczny i nawiązują poetycko do przewijających się w myślach Twaina lejtmotywów. Są jednocześnie odrębnymi po kolei przez czytelnika odkrywanymi grafikami, a także , jak się okazuje w ostatniej, najdłuższej ilustracji – całością.

Istnieją dwie wersje ręcznej oprawy, w pełną skórę w kolorze chabrowym ze złoceniami i suchymi tłoczeniami oraz wersja „wegańska” w aksamicie w odcieniu indygo. W tych samych kolorach są kapitałki i jedwabne zakładki.

Jest to drugi po Kolędach tytuł w naszej serii Kolekcja. W ramach tej serii powstają książki, których cechą wspólną jest, oprócz artystycznych, wysmakowanych opraw, spełnianie konkretnej roli, swego rodzaju niezbędnika na różne okazje. Od chęci zaśpiewania pełnego tekstu kolęd, po chęć rozweselenia się lub pokrzepienia ducha.

Rodzaj oprawy skórzana, tkaninowa
Rodzaj papieru artystyczny
Język polski, angielski
Format około 17 x 19.6 cm
Współpraca merytoryczna Aleksandra Hołownia
Opracowanie graficzne Magdalena Piłaszewicz
Ilustracje Anna Matysiak