Najstarsza polska książka kucharska została spisana w 1682 roku przez Stanisława Czernieckiego, który piastował funkcję sekretarza i dworzanina księcia Aleksandra Michała Lubomirskiego, wojewody krakowskiego i pana na Wiśniczu. Jest to jednocześnie niezwykłej cenności zbiór, czyli kompendium przepisów stosowanych w bogatej kuchni staropolskiej, jak i tekst, którego samo już czytanie stanowi ucztę dla ducha i przysparza wiele radości.
W Galerii Książki
Galeria Książki Kolekcjonerskiej
Fletnia chińska
Są takie teksty, z którymi zmagamy się długo w poszukiwaniu ekwiwalentnej artystycznej formy. Tak też było z Fletnią chińską, zagadkowym tomikiem złożonym z wierszy wybranych z bogatej historii chińskiej poezji. Zafascynowany jej niepojętym dla Europejczyków wyrafinowaniem formalnym Leopold Staff, przetłumaczył na język polski i wydał pt. Fletnia chińska w 1922 roku.
Gibran Khalil, Prorok
Czy Prorok jest zbiorem najlepszych porad i mądrości, jak żyć, by być szczęśliwym, jak kochać, by być kochanym, jak pracować by być spełnionym? Czy jest czymś o wiele więcej i jeszcze więcej?!
Kronika o Piotrze Włostowicu
Piotr Włostowic jest jednym z nielicznych bohaterów polskiego średniowiecza, którego imię przetrwało do dziś, mimo upływu czasu i burzliwych losów jego i jego legendy. W 2005 roku we Wrocławiu został uznany za postać całego tysiąclecia, co daje z pewnością wiele do myślenia.
Kunanbajew Abaj, Abaj
Autorem tej niezwykłej książki jest najważniejszy dla Kazachów poeta i pisarz zarazem, twórca literatury narodowej i współczesnego języka literackiego Abaj Kunanbajew. Pisma, w których zawarł zbiór istotnych wskazówek i prawd mających służyć jego narodowi w drodze do rozwoju społecznego zebrane zostały w książce zatytułowanej jego imieniem Abaj.
Leonardo da Vinci, Bajki i pomysły
Pisał bajki i notował pomysły na nie, pewnie w nadziei, że kiedyś znajdzie czas, aby je wyszlifować lub choćby dokończyć. Najbardziej nieznane prace najbardziej znanego geniusza, jaki stąpał po naszym świecie i nie był mitycznym Herkulesem, lecz człowiekiem, to jego prace literackie.
Machiavelli Niccolò, Książę
Jedna z najsłynniejszych książek – renesansowy traktat o władzy – zakazanych, której czytanie było niebezpieczne. Dzisiaj nazwano by niewinnie tę niezwykłą książkę „Poradnikiem zarządzania”. Całostronicowe ilustracje złocone. Ręczna oprawa w skórę z intarsjami.
Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz
Pan Tadeusz Adama Mickiewicza ostatni epicki poemat w historii literatury europejskiej może być porównany do takich ponadczasowych arcydzieł, jak Iliada i Odyseja Homera. Można śmiało powiedzieć, że Mickiewicz był tak genialnym poetą, jak Chopin genialnym kompozytorem, a gdyby za jego czasów istniała nagroda Nobla, otrzymałby ją z całą pewnością.
Schopenhauer Arthur, Sztuka prowadzenia sporów
Jak wiadomo „umiejętność przekonywania to dar, natomiast umiejętność prowadzenia sporów to sztuka, której można się nauczyć”. Sztuka prowadzenia sporów napisana przez Schopenhauera prawdopodobnie jako pastisz, stała się, wbrew oczekiwaniom twórcy, najszerzej znanym jego utworem.
Sienkiewicz Henryk, Trylogia
Ponadczasowe dzieło Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”, zwane „Trylogią” wydaliśmy w jednym potężnym tomie. Okazją do tej edycji stał się film Jerzego Hoffmana Ogniem i Mieczem.
- 1
- 2