W Galerii Książki

Galeria Książki Kolekcjonerskiej

Czerniecki Stanisław, Compendium Ferculorum

Czerniecki Stanisław, Compendium Ferculorum

Najstarsza polska książka kucharska została spisana w 1682 roku przez Stanisława Czernieckiego, który piastował funkcję sekretarza i dworzanina księcia Aleksandra Michała Lubomirskiego, wojewody krakowskiego i pana na Wiśniczu. Jest to jednocześnie niezwykłej cenności zbiór, czyli kompendium przepisów stosowanych w bogatej kuchni staropolskiej, jak i tekst, którego samo już czytanie stanowi ucztę dla ducha i przysparza wiele radości.

Czytaj dalej
20181010064223
Fletnia chińska

Fletnia chińska

Są takie teksty, z którymi zmagamy się długo w poszukiwaniu ekwiwalentnej artystycznej formy. Tak też było z Fletnią chińską, zagadkowym tomikiem złożonym z wierszy wybranych z bogatej historii chińskiej poezji. Zafascynowany jej niepojętym dla Europejczyków wyrafinowaniem formalnym Leopold Staff, przetłumaczył na język polski i wydał pt. Fletnia chińska w 1922 roku.

Czytaj dalej
20181002094824
Gibran Khalil, Prorok

Gibran Khalil, Prorok

Czy Prorok jest zbiorem najlepszych porad i mądrości, jak żyć, by być szczęśliwym, jak kochać, by być kochanym, jak pracować by być spełnionym? Czy jest czymś o wiele więcej i jeszcze więcej?!

Czytaj dalej
20181103080022
Kronika o Piotrze Włostowicu

Kronika o Piotrze Włostowicu

Piotr Włostowic jest jednym z nielicznych bohaterów polskiego średniowiecza, którego imię przetrwało do dziś, mimo upływu czasu i burzliwych losów jego i jego legendy. W 2005 roku we Wrocławiu został uznany za postać całego tysiąclecia, co daje z pewnością wiele do myślenia.

Czytaj dalej
20181002101610
Kunanbajew Abaj, Abaj

Kunanbajew Abaj, Abaj

Autorem tej niezwykłej książki jest najważniejszy dla Kazachów poeta i pisarz zarazem, twórca literatury narodowej i współczesnego języka literackiego Abaj Kunanbajew. Pisma, w których zawarł zbiór istotnych wskazówek i prawd mających służyć jego narodowi w drodze do rozwoju społecznego zebrane zostały w książce zatytułowanej jego imieniem Abaj.

Czytaj dalej
20181003100946
Leonardo da Vinci, Bajki i pomysły

Leonardo da Vinci, Bajki i pomysły

Pisał bajki i notował pomysły na nie, pewnie w nadziei, że kiedyś znajdzie czas, aby je wyszlifować lub choćby dokończyć. Najbardziej nieznane prace najbardziej znanego geniusza, jaki stąpał po naszym świecie i nie był mitycznym Herkulesem, lecz człowiekiem, to jego prace literackie.

Czytaj dalej
20181009132140
Machiavelli Niccolò, Książę

Machiavelli Niccolò, Książę

Jedna z najsłynniejszych książek – renesansowy traktat o władzy – zakazanych, której czytanie było niebezpieczne. Dzisiaj nazwano by niewinnie tę niezwykłą książkę „Poradnikiem zarządzania”. Całostronicowe ilustracje złocone. Ręczna oprawa w skórę z intarsjami.

Czytaj dalej
20190111100604
Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz

Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz

Pan Tadeusz Adama Mickiewicza ostatni epicki poemat w historii literatury europejskiej może być porównany do takich ponadczasowych arcydzieł, jak Iliada i Odyseja Homera. Można śmiało powiedzieć, że Mickiewicz był tak genialnym poetą, jak Chopin genialnym kompozytorem, a gdyby za jego czasów istniała nagroda Nobla, otrzymałby ją z całą pewnością.

Czytaj dalej
20181102180242
Schopenhauer Arthur, Sztuka prowadzenia sporów

Schopenhauer Arthur, Sztuka prowadzenia sporów

Jak wiadomo „umiejętność przekonywania to dar, natomiast umiejętność prowadzenia sporów to sztuka, której można się nauczyć”. Sztuka prowadzenia sporów napisana przez Schopenhauera prawdopodobnie jako pastisz, stała się, wbrew oczekiwaniom twórcy, najszerzej znanym jego utworem.

Czytaj dalej
20181010065822
Sienkiewicz Henryk, Trylogia

Sienkiewicz Henryk, Trylogia

Ponadczasowe dzieło Henryka Sienkiewicza "Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”, zwane „Trylogią” wydaliśmy w jednym potężnym tomie. Okazją do tej edycji stał się film Jerzego Hoffmana Ogniem i Mieczem.

czytaj dalej
20190110140008
  • 1
  • 2