Leonardo da Vinci, Bajki i pomysły

Home / Leonardo da Vinci, Bajki i pomysły
Leonardo da Vinci, Bajki i pomysły

Leonardo da Vinci, Bajki i pomysły

Pisał bajki i notował pomysły na nie, pewnie w nadziei, że kiedyś znajdzie czas, aby je wyszlifować lub choćby dokończyć. Najbardziej nieznane prace najbardziej znanego geniusza, jaki stąpał po naszym świecie i nie był mitycznym Herkulesem, lecz człowiekiem, to jego prace literackie.

Bajki i pomysły ujawniają zaledwie rąbek tajemnicy umysłu Leonarda, ukazują ślad tych wątpliwości i przemyśleń, które go nurtowały, ale pokazują też pośpiech i niecierpliwość, z której słynął.

Podobnie jak innych swoich wielkich prac, tak samo niektórych literackich konceptów da Vinci nigdy nie rozwinął. Zostały na zawsze w postaci pośpiesznych, lakonicznych notatek pisanych dla siebie. Nie wrócił do nich później, wciągnięty przez inne, wiecznie bardziej intrygujące zajęcia.

Książka wydrukowana jest na żółtej barwy papierze ręcznie czerpanym, zaś część ilustracji, na przezroczystych kalkach. Podstawą graficzną do opracowania tego tytułu był znany fakt, iż Leonardo szyfrował swoje teksty, pisząc litery w odbiciu lustrzanym. Na stronie tytułowej i w inicjałach wykorzystaliśmy to jego charakterystyczne pismo. Spojrzeliśmy także w inny sposób na jego tak bardzo znane rysunki. Poprzez wydrukowanie ich na dwóch kartkach ujawniły się ich trzy warstwy. Czy pozwoli nam to odkryć coś nowego, bardziej frapującego, może nawet zaskakującego? Z pewnością da powód do rozmyślań i o naszym postrzeganiu świata, i o tym, jak bardzo do dziś inspiruje nas Leonardo.

Rodzaj oprawy skórzana, unikatowa
Rodzaj papieru czerpany
Przekład Leopold Staff
Opracowanie graficzne Urszula Kurtiak
Nakład 379 numerowanych egzemplarzy, z czego 50 na zamówienie Becton Dickinson
Język polski
Dodatkowe informacje papier: ręcznie czerpany i przezroczyste kalki
oprawy: w papier ręcznie czerpany i w skórę
Format około 16 x 21,5 cm

[360 width=”100%” height=”400px” src=”yofla360/Da-Vinci-Bajki-i-pomysly2″]