Kronika o Piotrze Włostowicu

Home / Kronika o Piotrze Włostowicu
Kronika o Piotrze Włostowicu

Kronika o Piotrze Włostowicu

Piotr Włostowic jest jednym z nielicznych bohaterów polskiego średniowiecza, którego imię przetrwało do dziś, mimo upływu czasu i burzliwych losów jego i jego legendy. W 2005 roku we Wrocławiu został uznany za postać całego tysiąclecia, co daje z pewnością wiele do myślenia.

Palatyn Bolesława Krzywoustego, krewny księcia i jego powiernik, spowinowacony z cesarzem bizantyjskim, był najbardziej wpływową osobistością polityczną Polski XII wieku. Legendą był już za życia, śpiewano pieśni o jego rycerskich wyprawach i szlachetnych czynach. Mimo iż pieśni nie dotrwały do naszych czasów, badaczom udało się zrekonstruować łaciński tekst opisujący dramatyczne losy wielkiego możnowładcy, znany pod tytułem Carmen Mauri. August Mosbach przetłumaczył go na język polski i wydał w 1865 roku.

Dzieje Piotrowe wdrukowane zostały na papierze o fakturze pergaminu, każda strona jest ozdobiona bordiurą, tekst ilustrują liczne oryginalne miniatury i inicjały, które ich autor, Sebastian Krupiński, tworzył z iście benedyktyńską pieczołowitością przez cały rok.

Pierwsze 70, z całego nakładu wynoszącego 300 egzemplarzy, ma formę średniowiecznej oprawy sakwowej na pamiątkę legendy, która głosi, iż ponoć ktoś widział oryginał manuskryptu w czerwonej skórze tak oprawiony, w Klasztorze Św. Wincentego we Wrocławiu.

Miniatury i floratury w egzemplarzach od numeru 1 do 20 są dodatkowo ręcznie złocone złotem dukatowym. Pozostałe książki zostały oprawione w skórę i ozdobione z użyciem ornamentów odtworzonych przez nas z historycznych średniowiecznych wzorników introligatorskich.

Rodzaj oprawy jubilerska
Rodzaj papieru artystyczny
Ilustracje Sebastian Krupiński
Przekład August Mosbach
Konsultacje historyczne Olcha Sikorska, ks. Henryk Romanik
Pomysł wydania Tymoteusz Ley
Nakład 300 numerowanych egzemplarzy, z czego 70 w oprawie sakwowej, z których pierwsze 20 zdobione złotem dukatowym
Dodatkowe informacje papier o fakturze pergaminu
Język polski
Format około 19,5 x 30 cm

[360 width=”100%” height=”400px” src=”yofla360/Dzieje-Piotrowe-3″]