Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz

Home / Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz
Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz

Mickiewicz Adam, Pan Tadeusz

Pan Tadeusz Adama Mickiewicza ostatni epicki poemat w historii literatury europejskiej może być porównany do takich ponadczasowych arcydzieł, jak Iliada i Odyseja Homera.

Można śmiało powiedzieć, że Mickiewicz był tak genialnym poetą, jak Chopin genialnym kompozytorem, a gdyby za jego czasów istniała nagroda Nobla, otrzymałby ją z całą pewnością.

Julian Ursyn Niemcewicz napisał w swoich pamiętnikach: „Czytałem z rozkoszą Pana Tadeusza. W tym dziele narodowość polska nigdy nie umrze.” Także i Zygmunt Krasiński w liście do ojca zachwycał się poematem: „Wszystko tam się znajdzie: wady i zalety Polski, natura polska, uczucia nasze wzniosłe i śmieszności bez liku (…) – wszystko z taką prawdą oddane, z taką prostotą, że aż strach bierze.”

[360 width=”100%” height=”400px” src=”yofla360/Mickiewicz-Pan-Tadeusz-2″]

Pan Tadeusz Adama Mickiewicza  został wydany przez Wydawnictwo Artystyczne Kurtiak i Ley w nakładzie 444 numerowanych egzemplarzy.na papierze artystycznym – bez kwasowym, żeberkowanym. Oprawiono go ręcznie w szlachetną skórę w nowatorskiej technice introligatorskiej, którą udoskonalono w Wydawnictwie Kurtiak i Ley. Nazwano ją techniką „piórkową”. Polega ona na tworzeniu na okładce kompozycji z bardzo cieniutkich specjalnie preparowanych płatków różnych gatunków i kolorów skór, na których później ręcznie tłoczy się odpowiednie dekoracje. Są one tak lekkie, że w trakcie wykonywaniu takiej oprawy muszą być drzwi i okna zamknięte, by nie było żadnego ruchu powietrza, gdyż w przeciwnym razie cała kompozycja by sfrunęła. Każda taka oprawa jest niepowtarzalna . Każda księga Pana Tadeusza ma ilustracje w innej kolorystce. Książka ma też malowane przez artystów brzegi, co jest niezwykłą rzadkością.

Książki Wydawnictwa zyskały wiele międzynarodowych nagród i były wystawiane niemal na wszystkich kontynentach.

Warto dodać, że inny egzemplarz Pana Tadeusza Wydawnictwa Artystycznego Kurtiak i Ley został wylicytowany 2 października tego br. na aukcji charytatywnej Stowarzyszenia Siemacha w Krakowie za sumę 50 000 zł.

Nakład skórzana, tkaninowa
Rodzaj papieru wersja polska: 444 numerowane egzemplarze, z czego 44 na papierze czerpanym, a 400 z malowidłami na brzegach, na papierze artystycznym | wersja angielska: 99 numerowanych egzemplarzy, opatrzonych certyfikatami notarialnymi, z których pierwsze 10 w oprawie jubilerskiej, pozostałe są oprawione w skórę
Wymiary około 21,5 x 30 cm
Oprawa w skórę, część unikatów jest zdobiona kamieniami naturalnymi w srebrze
Rodzaj papieru ręcznie czerpany i artystyczny żeberkowany w kolorze kremowym
Ilustracje Jerzy Kozimor
Opracowanie graficzne Urszula Kurtiak
Język polski lub angielski